Kontaktní čočky

Vhodnou náhradou dioptrických brýlí jsou kontaktní čočky. Oceňuji je lidi v každém věku ale nejvíce sportovci, umělci a herci.

U výběru správných čoček je důležité se VŽDY poradit a nacvičit si správne nošení s Optometristom. 

Jednodenní čočky

Nejpohodlnější způsob nošení kontaktních čoček. Díky pravidelné výměně čoček je to nejzdravší způsob pro vaše oči.  Čočky se mění mění každý den ráno.

Čočky s plánovanou výměnou

Kontaktní čočky se mohou opakovaně používat díky pravidelné dezinfekce před spaním. Ráno si nasadíte stejný pár čoček. Čočky se vyrábějí v měsíční nebo 14 denní variantě. 

Rádi vám poradíme při správném výběru.

Aplikace kontaktních čoček

 1. Zatímco otevřete nový blistr (plastová vanička s roztokem, v níž je čočka po výrobě uložena), mírně s ní zatřepejte pro případ, že by byla čočka přilnutá ke stěně.
 2. Kontaktní čočku opatrně vyjměte z pouzdra, používejte jen konečky prstů, aby nedošlo k jejímu poškození.
 3. Po vyjmutí kontaktní čočky z pouzdra / blistru, si osušte ukazováček, aby na něm čočka lépe držela.
 4. Z profilu se na kontaktní čočku podívejte, zda není „naruby“. Některé čočky mají svůj povrch označený indikátorem. Viz čočku z vnější strany, zda je ve správné poloze, zda se například částečně neobrátila.
 5. Začněte s nasazováním pravého oka a tento postup zachovejte, abyste čočky omylem nezaměnili.
 6. Opřete se lokty o stůl, aby se Vám netřásly ruce a dejte si zrcátko co nejblíže k sobě.
 7. Stáhněte si dolní víčko opatrně dolů pravým prostředníkem. Ukazováčkem druhé ruky vytáhněte horní víčko nahoře, to proto, aby Vám při aplikaci nepřekáželo.
 8. Při nasazování čočky se dívejte přímo do zrcadla, jemně přiložte čočku na oko – podívejte se nahoru a dolů, pusťte víčka a zkuste zamrkal
 9. Tento postup proveďte i na levém oku.
 10. Kontaktní čočku jste si správně nasadili když Vás nikde v oku neškrábe, vidíte ostře, ani nevíte, že ji v oku máte.

Vynětí kontaktních čoček z očí

 1. Nejdříve si umyjte ruce a pečlivě je osušte ručníkem. Posaďte se před zrcadlo.
 2. Ukazováčkem levé ruky stáhněte spodní víčko a čočku posuňte prstem dolů na bělmo, kde se dá čočka snadněji uchopit. Přilnutí čočky je zde mnohem slabší než na rohovce.
 3. Opatrně stiskněte čočku palcem a ukazováčkem, ale tak, aby nedošlo k jejímu přílišnému stlačení v jejím ohybu.
 4. Vybranou kontaktní čočku manuálně očistěte v dlani nebo na hřbetu ruky a pak vložte do roztokem naplněného pouzdra, kde ji ponechte po dobu, která je stanovena výrobcem roztoku na dezinfekci.

Péče o kontaktní čočky

Zásady při používání roztoků na kontaktní čočky

Sporty a kontaktní čočky

Na rozdíl od brýlí, čočky při sportu nepřekážejí, nepadají a nebrání nošení ochranných přileb a jiných brýlí. Kontaktní čočky vám při zimních nebo letních aktivitách zajistí pohodlí a nebudete muset přemýšlet o tom, zda vám brýle nespadnou kvůli přemetu nebo jiným pohybem při daném sportu.

Mezi výhody několika kontaktních čoček patří UV filtr, který spolu s jinými brýlemi poskytuje oku zvýšenou ochranu proti škodlivým UVA a UVB paprskům.

Kontaktní čočky a líčení

 • Základní pravidlo je nasazovat kontaktní čočky před malováním – lépe na sebe uvidíte a nestane se vám, že dojde k zašpinění čočky.
 • Odličování provádějte až po vyjmutí čoček z očí – zbytky líčidel by mohly čočky zašpinit. K odstranění líčidel je vhodné používat šetrné kosmetické prostředky, nejlépe hypoalergenní bez oleje.

Newsletter

Chcete-li být informování  o novinkách a akcích v naší optice, přihlaste se k odběru newsletteru