Dětské dioptrické brýle

Optika Dobrichovice mereni zraku oci zdarma deti

Dětské dioptrické brýle by nikdy neměly být příliš malé. Děti se někdy snaží brýle „ošidit“ a dívají se nad horním okrajem obroučky. Na toto bychom měli myslet již při výběru obroučky, která by neměla být příliš úzká, aby se dítě nemohlo dívat ani nad ní ani pod ní.

Dětský zrak se neustále vyvíjí a je proto velmi důležité, aby dítě předepsané brýle nosilo. Protože jen tak se zabrání nesprávnému (patologickému) vývoji zraku.

 Nenošení dioptrických brýlí v dětském věku, může někdy způsobit celoživotní a nezvratné změny zraku (tupozrakost). 

Úlohou dětských dioptrických brýlí je tedy především správná korekce zraku.

Kontaktní čočky a děti

Může se stát, že vaše dítě bude chtít občas prostřídat brýle s kontaktními čočkami. Nebo dělá aktivně nějaký sport, při kterém mu brýle překážejí. 

V některých případech je nošení kontaktních čoček nutností, například u malých dětí s vysokou dioptrickou vadou, kde je nošení dioptriíí v kontakních čočkách prevencí amblyopie. Ať už je důvod jakýkoliv, jsme připraveni vám pomoci.

U malých dětí se k aplikaci kontaktních čoček nejčastěji přistupuje u komplikovaných očních vad, které nelze, kvůli věku dítěte, chirurgicky odstranit. Ukázkovým příkladem je řídce se vyskytující dětská afakie nebo vysoká anizometropie.

Návod na správné vložení čočky

Jaké oční vady se dají čočkami korigovat?

Myopie – krátkozrakost

Krátkozrakost též myopie je stav, kdy krátkozraké oko má vzdálený bod v konečné vzdálenosti před okem. Rovnoběžné paprsky přicházející do oka se lámou do ohniska, které je před sítnicí. Hlavním projevem je špatná viditelnost vzdálených předmětů. Korekce se provádí brýlemi s čočkou rozptylkou, která má zápornou dioptrickou hodnotu.

Hypermetropie-dalekozrakost


Dalekozrakost je refrakční vada, která se projevuje tím, že vzdálené objekty vidí dítě bez problémů. Problém má s ostřením na bližší předměty. Takové dítě může omylem dokonce vzbuzovat dojem opožděného vývoje !!! Tento problém korigujeme plusovými dioptriemi.

Astigmatismus


Často se vyskytuje spolu s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Projevuje se zkresleným, dvojitým či zamlženým viděním na krátkou i dlouhou vzdálenost.