Může intenzivní práce s počítačem „ničit“ oči?

Proč se po delším čtení na mobilu cítíte unavení a pálí vás oči?

Stává se vám někdy, po kratší nebo i delší práci před obrazovkou počítačového monitoru, že vás bolí oči, hlava, krk a záda?

Vyslechli jste v poslední době od svých spolupracovníků názor na počítač jako pomalou zkázu pro jejich oči?

Rozmazává se vám při pohledu na monitor a smartphone text, musíte při změně pohledu neustále „doostřovat“?

 Odborníci se shodují: „Poškození zdraví elektrostatickým, elektromagnetickým nebo elektrickým polem a také rentgenovými paprsky při práci s počítačem není relevantní.“

Při práci s počítačem se jedná o činnost se silnou mentální zátěží a s nároky na vidění, ale poškození očí je vyloučené.

Co tedy způsobuje únavu, pálení očí a další uvedené potíže?

Příroda nepočítala s tím, že z lovce mamutů, sběrače ovoce, pastýře a bojovníka se za pár desítek generací stane burzovní makléř, grafik, účetní, programátor nebo rockový zpěvák. Evoluce člověka zkrátka postupuje pomaleji než jeho schopnost vymýšlet nové vynálezy.

Nároky na vidění jsou u počítače a smartphonu extrémní. Krátká pracovní vzdálenost, jednostranná činnost bez možnosti změny polohy těla, vysoká koncentrace, častá změna pohledu mezi klávesnicí, předlohou a obrazovkou, reflexe obrazovky a různá světelnost 

prohlížených objektů, to vše vede k zátěži až na samou hranici našich fyzických možností.

Když se k této náročné činnosti přidá špatné ergonomické uspořádání pracovního místa, nekvalitní vybledlá blikající obrazovka, oslnění reflexemi, špatná klimatizace, hluk, tvrdá židle bez možnosti změny polohy těla i malá zraková vada očí, velmi rychle se dostaneme za hranici našich možností a delší práce před obrazovkou je utrpením.

Rady pro pohodlnou práci u PC

 • Používejte nejmodernější počítačové monitory. 
 • Monitor nesmí být umístěn vysoko, sklon hlavy při pohledu na něj by měl být stejný, jako když si vsedě čtete knihu nebo píšete.
 • Monitor nesmí být umístěn proti silnému zdroji světla (okno) a osvětlení místnosti musí být rovnoměrné, bez stínu a oslnivých míst.
 • Židle u počítače by měla umožnit variabilní změnu pozice, aby nedocházelo ke strnulým polohám těla, všechny objekty (předlohy, telefon a jiné) potřebné k práci s počítačem musí být pohodlně k dosažení bez extrémních výkyvů krku nebo paží.
 • Nezapomínejte při práci dostatečně „mrkat“, aby byly oči pokryté slzami.
 • Před zahájením práce s počítačem se nechte důkladně změřit specialistou, běžné rutinní měření zraku je nedostatečné, právě v případě očí může malá nerovnováha způsobit největší potíže.
 • Dělejte pravidelné přestávky, během nichž se uvolněně zadíváte do dálky.

Když vyšetření zraku zjistí nutnost používání brýlí (a rutinní měření častokrát nestačí), pak by brýle měly být:

 • opticky dokonale centrované se správnými dioptrickými hodnotami;
 • estetické, abyste se za ně nestyděli a opravdu je nosili;
 • anatomicky správně přizpůsobené s nízkou hmotností;
 • skla musí mít plnou antireflexní úpravu a pro zvlášť pohodlné vidění můžou mít lehký filtr, například speciální, který odfiltruje část rušivého modrého světla, což umí vrstva Solitaire® Protect Balance 2 od česko-německého výrobce brýlových skel firmy Rodenstock;
 • u vetchozrakosti (brýle pouze na čtení po čtyřicítce) se doporučují speciální počítačové čočky s proměnlivým fokusem nebo vícefokální čočky s extra velkými čtecími zónami.

Obraťte se na specialisty ve svém okolí: oční lékaře, optometristy a oční optiky.

V případě dalších specifických problémů při práci s počítačem jsme tady pouze pro vás. Neváhejte a domluvte si váš osobní termín.

Přejeme vám pohodlnou a nerušenou práci u počítače. 

Tomáš Haberland
+420 775 969 813
státně prozkoušený
mistr oční optiky
(Kolín nad Rýnem)

Ďalšie články

Optika Dobrichovice mereni zraku oci zdarma deti

Nesoustředěné dítě? Může mít problémy se zrakem

Stává se, že děti s normální nebo i nadprůměrnou inteligencí a dobrou podporou rodičů dosahují ve škole jen podprůměrných výsledků. A nepomůže doučování ani péče lékařských odborníků. Nejnovější poznatky ukazují,