Proč se po delším čtení na mobilu cítíte unavení a pálí vás oči?

Stává se vám někdy, po kratší nebo i delší práci před obrazovkou počítačového monitoru, že vás bolí oči, hlava, krk a záda?

Vyslechli jste v poslední době od svých spolupracovníků názor na počítač jako pomalou zkázu pro jejich oči?

Rozmazává se vám při pohledu na monitor a smartphone text, musíte při změně pohledu neustále „doostřovat“?

 Odborníci se shodují: „Poškození zdraví elektrostatickým, elektromagnetickým nebo elektrickým polem a také rentgenovými paprsky při práci s počítačem není relevantní.“

Při práci s počítačem se jedná o činnost se silnou mentální zátěží a s nároky na vidění, ale poškození očí je vyloučené.

Co tedy způsobuje únavu, pálení očí a další uvedené potíže?

Příroda nepočítala s tím, že z lovce mamutů, sběrače ovoce, pastýře a bojovníka se za pár desítek generací stane burzovní makléř, grafik, účetní, programátor nebo rockový zpěvák. Evoluce člověka zkrátka postupuje pomaleji než jeho schopnost vymýšlet nové vynálezy.

Nároky na vidění jsou u počítače a smartphonu extrémní. Krátká pracovní vzdálenost, jednostranná činnost bez možnosti změny polohy těla, vysoká koncentrace, častá změna pohledu mezi klávesnicí, předlohou a obrazovkou, reflexe obrazovky a různá světelnost 

prohlížených objektů, to vše vede k zátěži až na samou hranici našich fyzických možností.

Když se k této náročné činnosti přidá špatné ergonomické uspořádání pracovního místa, nekvalitní vybledlá blikající obrazovka, oslnění reflexemi, špatná klimatizace, hluk, tvrdá židle bez možnosti změny polohy těla i malá zraková vada očí, velmi rychle se dostaneme za hranici našich možností a delší práce před obrazovkou je utrpením.

Rady pro pohodlnou práci u PC

Když vyšetření zraku zjistí nutnost používání brýlí (a rutinní měření častokrát nestačí), pak by brýle měly být:

Obraťte se na specialisty ve svém okolí: oční lékaře, optometristy a oční optiky.

V případě dalších specifických problémů při práci s počítačem jsme tady pouze pro vás. Neváhejte a domluvte si váš osobní termín.

Přejeme vám pohodlnou a nerušenou práci u počítače. 

Tomáš Haberland
+420 775 969 813
státně prozkoušený
mistr oční optiky
(Kolín nad Rýnem)

Napsat komentář